Digifotomag - FOTOVÝBAVA | www.digifotomag.cz

12 / 2019

UŽ MÁTE AKTUÁLNÍ ČÍSLO?
Předplatné

FOTOVÝBAVA

Polarizační filtry B+W

Vloženo:  08.08.2018  |  Autor:  Digitální foto magazín

Široké možnosti použití polarizačních filtrů B+W

 

Polarizační filtry patří k základní výbavě každého krajinářského fotografa. Bez nich jen velmi obtížně pořídíte krásnou sytou barevnou krajinu jako „z kalendáře s WOW“ efektem. Aby byl polarizační filtr pro fotografii přínosem, je potřeba vybrat kvalitní filtr od renomovaného výrobce. Levné filtry způsobují na fotografii závoj, neostrost a posunutí barev, často do zelených a modrých tónů, které se následně jen velmi obtížně odstraňují. 

Polarizačním filtrům B+W věnuje jejich výrobce, německá firma Schneider Kreuznach, maximální pozornost. I základní filtr B+W Polarizační Cirkulární E je velmi kvalitní, má mosaznou obroučku, špičkové optické sklo Schott a neutrální antireflexní vrstvu. Filtr B+W Polarizační Cirkulární MRC je stejný, jen má antireflexních vrstev šestnáct. Dosahuje tak ještě lepšího přenosu kontrastu a ostrosti díky lepšímu průchodu světla sklem filtru. Polarizační filtry jsou univerzální a funkční pomůckou každého fotografa. Kromě skvělého vzhledu fotografií slouží díky B+W mosazné pevné obroučce jako ochrana objektivu při pádu nebo nárazu.


 

Králem mezi polarizačními filtry je B+W Polarizační Cirkulární Käsemann XS-Pro Digital HTC MRC nano. Tento filtr je vyroben zatmelením speciální ručně vybírané a kontrolované polarizační fólie mezi skla Schott kanadským balzámem, který je přirozeně odolný proti houbám a plísním. Nehrozí tak zničení filtru, ani pokud je vystaven vlhkosti a nepříznivým podmínkám, například v tropech. Fólie HTC (High Transmission Circular) blokuje jen 0,8 clony, což je oproti dvěma clonám většiny ostatních filtrů podstatný rozdíl, například při fotografování pohyblivých scén za šera nebo bez stativu z ruky. Pouze filtry B+W Käsemann se po zatmelení fólie znovu brousí a leští pro dosažení maximální roviny. XS-Pro Digital je mosazná, extrémně nízká obroučka, která i přes dokonalé uložení skla šroubovanou přírubou přesahuje objektiv jen o 4,2 mm a nevinětuje tak ani s hodně širokoúhlými objektivy. Šestnáct antireflexních vrstev umožňuje prostup 99,6 % světla, což zajišťuje krystalicky čistý a kontrastní obraz. Nanotechnologie udržuje vrchní vrstvu čistou díky efektu lotosového květu. Filtr se nemlží, kapky vody z něj samovolně stékají a neudrží se na něm ani prach, ani mastnota z otisků prstů. Kvalitní antireflexní vrstvy umožňují kombinovat polarizační filtr například s šedými neutrálními nebo přechodovými filtry.

Polarizační filtr funguje na principu propouštění běžného všesměrového světla pouze v jedné rovině. Filtrem se musí otáčet, eliminujete tím odlesky od nekovových předmětů. Správné nastavení roviny filtru vidíte v hledáčku nebo na displeji fotoaparátu. Jeho hlavním využitím je odstranění všudypřítomného modrošedého odlesku oblohy, například z vodní hladiny, listů, částic v atmosféře, mokrých kamenů... Výsledkem jsou syté a brilantní barvy a více informací v datovém souboru pro budoucí postprodukci. 

Maximálního účinku se dosáhne, pokud světlo dopadá pod úhlem devadesát stupňů. Nejmenší účinek je naopak při snímání podél nebo proti světlu. Proto při snímcích se sluncem v záběru je účinek filtru minimální.Schematické znázornění změny kmitání světla ze všesměrového na jednu rovinu po jeho odrazu od lesklé plochy a jeho následné zablokování polarizačním filtrem, pokud je vůči kmitajícímu záření natočena polarizační mřížka o 90 ° (vlevo). Při rovnoběžném natočení mřížky světlo prochází beze změny i v případě jeho polarizace odleskem (vpravo). 

VAŠE FOTOGRAFIE

NOVINKY   |   FOTOVÝBAVA   |   INSPIRACE   |   PŘEDPLATNÉ   |   KONTAKT   |   ARCHIV - ESHOP   |  

DIGIFOTOMAG   -   Copyright ©  OMEGA PUBLISHING GROUP s.r.o.   |   Grafika a aplikace:  ALMEO s.r.o.