Digifotomag - FOTOVÝBAVA | www.digifotomag.cz

12 / 2019

UŽ MÁTE AKTUÁLNÍ ČÍSLO?
Předplatné

FOTOVÝBAVA

Neutrální šedé filtry B+W

Vloženo:  23.07.2018  |  Autor:  Digitální foto magazín

K čemu slouží neutrální šedé filtry B+W

 

Neutrální šedé patří k těm filtrům, které nelze, ani při největší snaze, nahradit zpracováním v počítači při zachování kvality snímku. Zjednodušeně se jedná o šedé sklo, které blokuje prostup světla, kterého do objektivu při záběrech s filtrem dopadá méně, což umožňuje fotografovi tvůrčím způsobem pracovat s expozicí – prodlužovat expoziční čas nebo zmenšovat clonu. To vše při zachování korektní expozice. 
Německá firma Schneider Kreuznach uvedla na trh nové absolutně neutrální šedé filtry 802, 803, 806 a 810. Schneider využívá japonské technologie nanášení tří různých vrstev oxidů ve vakuu na povrch opticky dokonalého skla Schott. Kombinace těchto vrstev zajišťuje dokonalé neutrální podání barev, kterého nelze dosáhnout pomocí dříve používaného probarveného skla. 

Filtry se vyrábějí jak klasické kulaté šroubovací ve všech běžných průměrech od 30,5 mm do 95 mm, tak formátové 100×100×2 mm. Šroubovací filtry mají extrémně tenkou mosaznou obroučku XS-Pro, která na rozdíl od filtrů „slim“ má plnohodnotný přední závit a přesto přesahuje okraj objektivu pouze o 3,4 mm. Filtry tak nevinětují ani na extrémně širokoúhlých objektivech.
Pevná mosazná obroučka zajišťuje dokonalé uložení skla bez jakéhokoliv pnutí. Sklo je tak velmi odolné proti rozbití a uchovává si dlouhodobě svou optickou kvalitu.  

Všechny filtry B+W řady 8XX mají 16 vyvážených antireflexních vrstev MRC nano bez jakéhokoliv posunu barev, tzv. colorshiftu. Kvalitní antireflexní vrstvy jsou v dnešní době aktuálnější než kdy dřív. Tím, jak roste rozlišení fotoaparátů, rostou i nároky na kvalitu optiky. Filtr je první článek v optické soustavě, na který dopadá světlo. Pokud je filtr nekvalitní, ani sebelepším objektivem neuděláte ostrou fotku bez závoje. Zvláště jsou tyto nedokonalosti patrné při kombinaci více filtrů. Přitom nejlepší záběry vody často vznikají kombinací šedého neutrálního, polarizačního a přechodového filtru.
Poslední nano vrstva je naprosto nepřilnavá pro prach, otisky prstů, kapky vody. Filtr tak zůstává sám od sebe čistý a jakákoliv případná nečistota nebo kapky se velmi snadno odstraní. To ocení hlavně fotografové vodních toků a vodopádů, kde se tyto filtry využívají nejčastěji.

POUŽITÍ ŠEDÝCH FILTRŮ V PRAXI 

Použití neutrálních šedých filtrů výrazně rozšíří možnosti fotografování a spolu s polarizačním filtrem otevře cestu k úžasnému světu krajinářské fotografie. 

 

 
VAŠE FOTOGRAFIE

NOVINKY   |   FOTOVÝBAVA   |   INSPIRACE   |   PŘEDPLATNÉ   |   KONTAKT   |   ARCHIV - ESHOP   |  

DIGIFOTOMAG   -   Copyright ©  OMEGA PUBLISHING GROUP s.r.o.   |   Grafika a aplikace:  ALMEO s.r.o.