Digifotomag - FOTOVÝBAVA | www.digifotomag.cz

05 / 2019

UŽ MÁTE AKTUÁLNÍ ČÍSLO?
Předplatné

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Digitální foto 184 – březen 2019 Autor:  Digitální foto magazín Přečíst článek
Digitální foto 183 – únor 2019 Autor:  Digitální foto magazín Přečíst článek

FOTOVÝBAVA

Podrobná recenze: Pentax K-1

Vloženo:  24.10.2016  |  Autor:  Digitální foto magazín

A je to tady – svou první plnoformátovou zrcadlovku má i Pentax. Vypadá velmi originálně a přitom není nijak zvlášť drahá… 

 

Kategorii plnoformátových zrcadlovek si kdysi rozdělily Canon a Nikon a několik let se na tom nic nezměnilo. Jejich jediným velkým rivalem byl Sony se SLT modely a systémovými kompakty, rovněž s plnoformátovými snímači. To ale přece jen nejsou zrcadlovky. Teď se ovšem situace mění – do plnoformátové třídy vstupuje jedna z nejstarších fotografických značek na světě, která se dosud věnovala jen APS-C formátu. To vypadá na hodně zajímavé ozvláštnění nabídky.

Pentax K-1 nabízí vše, co od této kategorie očekáváme – odolnou konstrukci, originální funkce a také velmi slušný poměr ceny a výkonu. To si samozřejmě žádá bližší prozkoumání. 

 

Funkce a parametry 

Pro nadšené a náročné amatérské fotografy si toho u Pentaxu přichystali vážně dost. Snímač s rozlišením 36 MPix pochází z dílny Sony, ovšem 14bitový obrazový procesor Prime IV a systém automatického ostření Safox 12 s 33 body jsou autorskou novinkou. 

Na snímači chybí antialiasingový filtr, místo něj Pentax přichází s velmi originálním řešením, kterému říká antialiasingový simulátor. Využívá k němu kombinaci softwarových postupů a mikroskopických vibrací, při nichž pohyb nedosahuje ani velikosti jediného pixelu. Pomocí této kombinace dokáže systém údajně během expozice zabránit vzniku moaré a přitom nezhorší kresbu, což je u běžného antialiasingového filtru nevyhnutelné. Celý systém je součástí stabilizačního mechanismu, jemuž se u Pentaxu říká Shake Reduction II. Ten funguje v pěti osách a umožňuje udržet z ruky expoziční časy až o 5 EV delší než bez stabilizátoru.

Mezi další originální novinky patří inteligentní systém Astro Tracer, který pomocí satelitních dat řídí pohyb snímače tak, aby se na něm hvězdy při delších (max. pětiminutových) expozičních časech zobrazily jako body, nikoli jako čáry.

Dále tu najdete systém Pixel Shift Resolution, který by měl výrazně vylepšit barevné podání – díky němu se totiž na každém pixelu uloží hodnoty všech barevných kanálů, nikoli jen jednoho jako u běžných snímačů s Bayerovou maskou (ty se používají téměř ve všech fotoaparátech na trhu). Systém pořídí rychle za sebou čtveřici snímků a pokaždé pohne snímačem tak, aby ho překrývalo jinak barevné políčko masky. Podle výrobců lze systém používat dokonce i při fotografování z ruky a u objektů v pohybu, byť samozřejmě nejlépe funguje u tradičních statických motivů ze stativu.

Maximální rychlost sekvenčního snímání činí 4,4 snímky za vteřinu, což není mnoho. Nový Pentax si tím pádem nejspíš nezíská velkou oblibu mezi náročnějšími akčními a sportovními fotografy. Také milovníci videozáznamů budou možná trochu zklamáni – maximální rozlišení dosahuje jen hodnoty Full-HD (1 920 × 1 080 bodů) rychlostí 60 i/30 p ve formátu H.264. Zato je k dispozici konektor pro externí mikrofon a sluchátka. A krátké časosběrné sekvence lze natáčet v rozlišení 4K. 

Více se dozvíte v aktuálním čísle Digitálního fota – právě v prodeji! 

VAŠE FOTOGRAFIE

FOTOVÝBAVA   |   INSPIRACE   |   PŘEDPLATNÉ   |   KONTAKT   |   ARCHIV - ESHOP   |  

DIGIFOTOMAG   -   Copyright ©  OMEGA PUBLISHING GROUP s.r.o.   |   Grafika a aplikace:  ALMEO s.r.o.